Kısa Cevap
Renault Captur 2, 2019 sonundan bu yana satılan ve Clio 5 ile ortak CMF-B platformunu kullanan ikinci nesil B-SUV crossover'dır. Türkiye'de çoğunlukla 1.3 TCe 140 EDC ile satılır; 1.0 TCe 90 manuel, 1.6 E-Tech Hybrid 145 ve dönem başındaki 1.5 Blue dCi 115 EDC de seçenekler arasındadır. Bilinen konular EDC'de düşük hız sarsıntısı, bazı 1.3 TCe'lerde yağ eksiltme ve multimedya yazılım donmalarıdır. E-Tech alırken batarya sağlık raporu isteyin.
Renault Captur 2 Temel Bilgiler
| Üretim yılları | 2019 - devam ediyor |
|---|---|
| Kasa kodu | HJB |
| Segment / kasa | B-SUV segment · Crossover |
| Motor seçenekleri | 5 motor: 1.0 TCe 90, 1.3 TCe 140 EDC, 1.3 TCe 155 EDC, 1.6 E-Tech Hybrid 145, 1.5 Blue dCi 115 EDC |
| Yakıt türleri | Benzin, Hibrit, Dizel |
| Şanzıman | 6 ileri manuel, 7 ileri EDC çift kavrama, Çok kademeli otomatik (kavramasız) |
| Güç aralığı | 90–155 HP |
| Ortalama tüketim | 4,4–6,1 lt/100 km |
| Donanım paketleri | Joy, Touch, Icon |
| Bilinen kronik sorunlar | 5 başlık: EDC şanzımanda düşük hız sarsıntısı; 1.3 TCe'de yağ tüketimi hassasiyeti; Multimedya ve kamera yazılım donmaları… |
Renault Captur 2 aracınızı mı satıyorsunuz?
Bilgileri girin, aynı gün sizi arayıp net teklifimizi iletelim.
En ekonomik motor
1.5 Blue dCi 115 EDC
4,4 lt/100 km ortalama tüketim
En güçlü motor
1.3 TCe 155 EDC
155 HP · 0-100 km/s 8,6 sn
En dolu donanım
Icon
8 öne çıkan özellik
Teknik veriler
Renault Captur 2 Motor Seçenekleri ve Teknik Özellikler
| Motor | Yakıt | Şanzıman | Güç | Tork | Ort. Tüketim | 0-100 km/s |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.0 TCe 90 | Benzin | 6 ileri manuel | 90 HP | 160 Nm | 5,5 lt/100km | 14,0 sn |
| 1.3 TCe 140 EDC | Benzin | 7 ileri EDC çift kavrama | 140 HP | 260 Nm | 6,0 lt/100km | 9,6 sn |
| 1.3 TCe 155 EDC | Benzin | 7 ileri EDC çift kavrama | 155 HP | 270 Nm | 6,1 lt/100km | 8,6 sn |
| 1.6 E-Tech Hybrid 145 | Hibrit | Çok kademeli otomatik (kavramasız) | 145 HP | 250 Nm | 4,7 lt/100km | 10,6 sn |
| 1.5 Blue dCi 115 EDC | Dizel | 7 ileri EDC çift kavrama | 115 HP | 260 Nm | 4,4 lt/100km | 11,9 sn |
1.0 TCe 90
Giriş seviyesi turbo motor. Şehir içinde yeterlidir ancak Captur 2'nin büyüyen gövdesinde dolu araçla otoyol performansı sınırlıdır; sakin kullanıcıya uygundur.
1.3 TCe 140 EDC
Türkiye'deki Captur 2'lerin büyük bölümündeki kombinasyon. Güç, konfor ve tüketim dengesi çok iyidir; EDC yağ bakımı ve kaliteli yakıt kullanımı ömrü uzatır.
1.3 TCe 155 EDC
İlk yıllarda satılan güçlü versiyon. Performansı segmentin üzerindedir; az bulunduğu için ikinci elde fiyatı dirençli seyreder.
1.6 E-Tech Hybrid 145
Şehir içinde sık sık elektrikli moda geçerek 5 lt altı tüketim sunar. Debriyajsız şanzıman yapısı sayesinde aşınan parça azdır; bakımı yetkili serviste yapılmalıdır.
1.5 Blue dCi 115 EDC
Satış döneminin başında sunulan dizel. Uzun yol kullanıcısı için hâlâ en ekonomik seçenektir; AdBlue ve DPF sistemleri düzenli uzun yol ister.
Versiyonlar
Renault Captur 2 Donanım Paketleri
Joy
- Manuel klima
- 7 inç EASY LINK multimedya ekranı
- Apple CarPlay / Android Auto
- Şerit takip ve şeritte tutma asistanı
- 6 hava yastığı
- Hız sabitleyici
- Kızaklı arka koltuk
Touch
- Joy donanımlarına ek olarak:
- 7 inç dijital gösterge
- Otomatik klima
- Geri park sensörü ve kamerası
- Anahtarsız giriş kartı
- Full LED farlar
- 17 inç alaşım jant
Icon
Üst donanım- Touch donanımlarına ek olarak:
- 9,3 inç dikey multimedya ekranı
- 10 inç dijital gösterge paneli
- Adaptif hız sabitleyici (paket)
- Ambiyans aydınlatma
- Elektrikli katlanır aynalar
- 18 inç alaşım jant
- Kör nokta uyarısı
Alım öncesi kontrol
Renault Captur 2 Kronik Arızaları ve Bilinen Sorunları
Aşağıdaki sorunlar bu kasada sık raporlanan durumlardır; her araçta görülecekleri anlamına gelmez. Alım öncesi kontrol listenize ekleyin.
EDC şanzımanda düşük hız sarsıntısı
1.3 TCe EDC'li araçlarda dur-kalk trafikte düşük hız sarsıntısı ve nadiren vites geçiş gecikmesi bildirilir. Çoğu durumda yazılım güncellemesi ve düzenli yağ bakımıyla giderilir; debriyaj aşınması ilerlemiş araçlarda set değişimi gerekir. Soğuk kalkış testi alımda en iyi göstergedir.
1.3 TCe'de yağ tüketimi hassasiyeti
Genel olarak güvenilir olan 1.3 TCe'nin bazı örneklerinde yağ eksiltme bildirilmiştir. Düzenli seviye kontrolü yapılmış ve bakımları zamanında araçlarda sorun nadirdir. Alım öncesi yağ seviyesine, motor altına ve egzoz dumanına bakın; şüphede kompresyon testi yaptırın.
Multimedya ve kamera yazılım donmaları
EASY LINK ekranında donma, geri görüş kamerasının geç açılması ve telefon bağlantısı kopmaları özellikle erken üretimlerde görülür. Yetkili servis yazılım güncellemesiyle büyük oranda çözer. Mekanik risk taşımaz; alım sırasında sistemleri birkaç kez test edin.
E-Tech hibritte geçiş sarsıntıları
E-Tech'in kavramasız şanzımanında elektrik-benzin geçişlerinde ara sıra hafif sarsıntı hissedilebilir; yazılım güncellemeleriyle iyileştirilmiştir. Sistem mekanik olarak sadedir ve aşınan parçası azdır. Batarya sağlığı yetkili serviste raporlanabilir; alım öncesi isteyin.
İnce boya ve taş izleri
Clio 5 ile ortak olan ince boya karakteri Captur 2'de de görülür; kaputta taş izleri ve tamponda erken matlaşma olağandır. Kozmetik bir konudur ancak boyasız beyanlı araçlarda lokal rötuş kontrolü için kalınlık ölçümü yaptırılmalıdır.
Kronik arızalarla uğraşmak istemiyor musunuz?
Bilgileri girin, aynı gün sizi arayıp net teklifimizi iletelim.
Alım rehberi
İkinci El Renault Captur 2 Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Merak edilenler
Renault Captur 2 Hakkında Sık Sorulan Sorular
Bu rehber Emre Ektiren, Kurucu & Araç Alım Uzmanı tarafından hazırlanmıştır. Teknik veriler versiyona ve model yılına göre farklılık gösterebilir.
Son güncelleme:
Diğer Captur Nesilleri
Benzer Araçlar
Aynı segmentte, benzer yıllarda üretilen muadil modeller.